2021. június 30., szerda

Csodaszép új könyvek

Avagy: bizonyítottan ellenállhatatlanul gyönyörű borítók

Friss megjelenések és új szerzemények, szebbnél szebb kötetek - a kortárs lírai szépirodalomtól a steampunk kisregényen és a sárkányos antológián át, a történetekről szóló történeten és egy egészen egyedi képregényen keresztül, egy igazán különleges, mesés-vicces love storyig*

*Mert a szerelem az szerelem, és a család az család - hogy az új törvénynek megfelelően nagyon gondosan kihangsúlyozzam az ilyen LMBTQ+ tartalmakat... (Ez volt a cél, vagy nem?)

Bónuszként varázslatos-kalandos gyerekkönyvekkel és egy ifjúsági fantasysorozattal megspékelve - két kvartett, azaz 2x4 gyönyörűség, (nem csak) a fiatalabbaknak!

[Könyvturistás megjegyzés: Persze tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy az új "nesze semmi, fogd meg jól" törvény célja valójában az volt, hogy kevesebbet beszéljünk ezekről a dolgokról, ne pedig többet, lényegében öncenzúrára ösztönözve az embereket, ahogy azt ez a cikk is remekül bemutatja. De köszönöm, én ebből nem kérek, és ha meg akarják mondani nekem, miről nem beszélhetek, az nem épp hallgatásra fog ösztönözni... #SorryNotSorry]
A több mint egy éve húzódó pandémiás helyzet igencsak a feje tetejére állította a könyvkiadást is, így a megjelenések egészen összezavarodtak, ide-oda tolódtak; és az állandó bizonytalanság miatt sokáig leginkább csak annyi volt tudható tutira, hogy mi kapható/elérhető éppen, és mi nem.
De azért nem állt meg teljesen az élet ezen a téren sem, és ha megkésve is, de sorra előrukkolnak a kiadók szebbnél szebb könyvekkel, én pedig minden megjelenésnek nagyon örülök - pláne, ha már jó régen várok az adott kötetre! Persze lényeg a lényeg: ami késik, nem múlik - és az is biztos, hogy mindig van mit olvasni...
Na, de akárhogy is, ilyen körülmények között egy-egy gyönyörű szép új könyv megjelenése még a szokottnál is nagyobb öröm! Mint azt nemrég említettem, még egy könyvmoly is tudja, hogy egy kép többet ér ezer szónál, így hát íme, néhány csodás új szerzeményem, illetve pár vadonatúj megjelenés, amikre alig várom, hogy lecsaphassak.
Nyilván nem szimplán a borító alapján ítéli meg az ember a könyvet, és nem vennék meg egy kötetet csak azért, mert jól néz ki - de mit tagadjam, rám is hatással van a csodásan megtervezett és kivitelezett külcsín. Úgy gondolom, amennyire érdemes elkerülni a felszínességet, ugyanannyira fontos kellőképpen, méltón értékelni ezeket a szépséges alkotásokat, amik kívül is vannak olyan egyediek, mint belül.
És hogy tényleg a külsőn legyen a hangsúly, ezúttal tényleg igyekszem a minimálisra szorítani a kommentárt... Az összehasonlítás kedvéért ebben a bevezető részben megmutattam néhány kötet eredeti és/vagy alternatív borítóját - utána pedig lássuk a magyar kiadásokat!
Bevallom, engem egy szép könyv még a legborúsabb pillanatokban is fel tud vidítani - márpedig mostanában volt erre példa bőven (dacára a napsütéses nyári kánikulának)... Remélem, másokra is tudnak ilyen üdítő, lelkesítő hatást gyakorolni ezek a gyönyörű borítók!
Mert én ugyan elsősorban a szövegre és a tartalomra szoktam koncentrálni (itt a blogon is), de attól még nem szabad elfelejteni, hogy a látványnak bizony nem csak a képregényeknél és a filmeknél van szerepe - hiszen egy jól megtervezett borítónak óriási része lehet abban, hogy fölkeltse az érdeklődésünket az adott könyv. Egyetlen pillantásra rengeteget elárulhat a könyv hangulatáról, stílusáról, mondanivalójáról, témájáról stb., tehát kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy rátaláljunk a nekünk való olvasnivalóra. Éljenek a borítótervezők!

T. J. Klune:
Ház az égszínkék tengernél
Egy szívmelengető, cuki, megható, humoros, egyedi történet kívülállókról, a helyüket keresőkről és fogadott családokról. Különleges képességű gyerekek, egy ház, ahol otthonra lelhetnek, és két férfi, akiknek megvannak a maguk titkai, de talán nem véletlenül sodorta őket egymás útjába az élet... A borító is azt tükrözi, hogy egy léleksimogató, aranyos olvasmány vár ránk a lapok között, némi mesei körítéssel megspékelve. Én nem bírtam ellenállni neki, már le is csaptam rá. S mint már említettem, #aszerelemazszerelem és #acsaládazcsalád. Punktum.
Mert hogy saját magamat idézzem egy tavalyi nagy-nagy kedvencem, A halhatatlan gárda c. film kapcsán: "Bárkiből lehet hős és főhős... Nem feltétlenül kell az egész világot megmentő szuperhősnek lenni ahhoz, hogy az ember valami jót, értékeset cselekedjen."

Jesmyn Ward:
Az egyik legfrissebb szerzeményem, mert hát hogy is állhattam volna ellen neki? (Már el is kezdtem olvasni, szívbemarkoló, megrendítő, zsigeri hatást kiváltó olvasmány.) Hátborzongatóan hangulatos borító, ami remekül illik mind a könyvhöz, mind az írónő másik regényéhez.
Marjorie Liu & Sana Takeda:
Monstress 4. - A kiválasztott
A Monstress sorozat legújabb magyarul megjelent kötete, már alig várom, hogy én is beszerezhessem! Sana Takeda stílusa egyszerűen verhetetlen, nem bírok betelni ezzel a manga-steampunk fúzióval, kötetről kötetre egyre jobban imádom.
Alix E. Harrow:
Hát, ehhez a borítóhoz tényleg nem kell kommentár. Nálam ez szerelem volt első látásra, így természetesen már a polcomon díszeleg. Történet a történetben, történet a történetekről, mesés kalandozás könyvekben és azokon túl.

P. Djèlí Clark:
Ismét egy kis steampunk - ezúttal az amerikai polgárháborúval és afrikai istenekkel megspékelve! P. Djèlí Clark rövidebb írásai eddig mind nagyon-nagyon tetszettek nekem, elképesztő, mennyi mindent tud belesűríteni egy-egy ilyen kisebb terjedelmű műbe, úgyhogy természetesen ezt a kisregényét is muszáj volt megkaparintanom. De azért már nagyon várom az első hosszabb lélegzetvételű regénye megjelenését, ami őszre várható, és szintén igencsak tetszetős.

Jonathan Strahan (szerk.):
Egy antológia, tele sárkányos témájú írásokkal izgalmasabbnál izgalmasabb szerzőktől a fantasztikum minden területéről, ami ha minden igaz, hamarosan megjelenik. Egy ilyen igazán különleges könyvhöz igazán különleges borító dukál!

Christelle Dabos:
Ez az eredetileg francia nyelven megjelent ifjúsági sorozat nem véletlenül örvend hatalmas népszerűségnek világszerte, így nálunk is.
Engem is levett a lábamról az első rész, olyannyira, hogy már be is szereztem mindhárom folytatást, így teljes a polcomon a gyönyörű kvartett - csak olvasásra vár!
Udvari intrika, egy egészen különleges világ, varázslat, egy főhősnő, aki érintéssel képes olvasni a tárgyakban... Magnifique! 
Szerintem ezek a borítók simán a leggyönyörűbbek közé számítanak az ifjúsági fantasy kategóriában, és tökéletesen hozzák a történet hangulatát.

Cressida Cowell:
Ez a gyerekkönyv sorozat az Így neveld a sárkányodat írójától szerintem egyszerűen pazar, kívül-belül.
Az Így neveld a sárkányodat trilógia nagy kedvencem filmen, és az eredeti sorozatból is olvastam néhány kötetet. Habár a könyvek nagyon sokban különböznek az adaptációktól, tetszettek a maguk nemében, és kíváncsi lettem Cowell új sorozatára is.
Az első rész annyira levett a lábamról, hogy azóta már a 2-3. kötetet is beszereztem, és a frissen megjelent, lezáró negyediknek sem fogok tudni sokáig ellenállni, az magamat ismerve tuti biztos...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése