Könyvturistás szösszenetek: minden napra egy könyves (és egyéb) gondolat
Aktuális olvasmányok és random összekapcsolódások, avagy a Könyvturista rendületlenül randomkodik tovább, méghozzá továbbra is LMBTQ+ vonalon (mert a "ne szólj szám, nem fáj fejem" jellegű öncenzúrás koncepciót tényleg nem nekem találták ki, az biztos!)
Mert a szerelem az szerelem, a család az család, a könyv az könyv - legyen szó meleg szuperhősökről, fogadott szivárványcsaládokról vagy épp múlt- és jövőbeli leszbikus szerelmi történetekről; a képregényektől a fantasyn és a sci-fin át a humoros romantikán keresztül az ifjúsági történelmi regényig
Igencsak ironikus módon csupa olyan könyvet olvasok-olvastam (vagy vettem) mostanában, ami valamilyen szempontból LMBTQ+ vonatkozású*, és őszintén mondom, föl sem figyeltem volna különösebben erre az összekapcsolódásra, ha a frissen meghozott - borzalmasan bigott, előítéletes, kirekesztő - törvény miatt nem fókuszálok jobban a kérdésre. Szóval, ha az volt a cél, hogy foglalkozzunk kevesebbet ezzel a témával, akkor ez nálam csúfos kudarcot vallott...
*És erre a sokszínűségre szerintem nem igazán tűnik reális magyarázatnak, hogy a nemzetközi könyvkiadás minden szegletébe beférkőzött volna valamiféle "szivárványos kvóta", hanem sokkal inkább azt igazolja ez is, hogy az emberek a világon mindenütt ilyen sokfélék, így nem csoda, hogy számos alkotó legkülönfélébb alkotásában megjelenik ez a mindenféleség!
Mindenesetre bármi is köti össze ezeket a könyveket, lényeg, hogy mind remek olvasmány, vagy legalábbis annak ígérkezik! Szerintem bárki csak nyerhet azzal, ha ilyen könyveket olvas, azzal pedig, ha elzárkózik bármitől, ami "más", csakis veszít.
Ráadásul ahogy sorra vettem ezeket a könyveket, még ironikusabb módon mindegyiknél arra jutottam, hogy az LMBTQ+ tartalom korántsem az, ami a leginkább "másmilyenné", érdekessé, különlegessé teszi őket, épp ellenkezőleg...
Úgyhogy lássuk tehát az eheti hetest:
1.
A Bosszú Angyalai: Gyermekek keresztes hadjárata
2.
Korra legendája: Hatalmi harc 3.
Már többször is írtam arról, mennyire imádtam mindkét Avatár sorozatot, és a Korra legendájá-t folytató Hatalmi harc képregénytrilógia sem okozott csalódást. Nagyon örülök, hogy visszatérhettünk ebbe a világba, ahol szintén bárkiből lehet hős, és akár még két hősnő között is szövődhet szerelem.3.
T. J. Klune: Ház az égszínkék tengernél
Ezt a könyvet nemrég vettem, a legutóbbi bejegyzésben már írtam róla, már önmagában a borítónak se bírtam volna ellenállni, annyira szép. Egy aranyos, mesés, humoros - és igen, meleg - szerelmi történet, de itt is igencsak viccesnek tűnik nekem pont azon fennakadni, hogy a történet egyik eleme két férfi szerelme-kapcsolata, miközben a sztoriban különlegesebbnél különlegesebb gyerekek szerepelnek, úgy mint (hogy a fülszöveget idézzem): "egy gnóm, egy tündér, egy sárkánymadár, egy azonosíthatatlan, zöld paca, egy alakváltó törpespicc és a hatéves Antikrisztus".4.
Fonda Lee: Jáde város
Fantasztikus modern fantasy kelet-ázsiai ihletésű világgal, amolyan A Keresztapa + Tigris és sárkány + Mákháború + Shang-Chi egyveleg. Nemrég kezdtem olvasni (igen, továbbra is túl sok mindent olvasok egyszerre - de hát mit csináljak, ha ennyi a szuper könyv, és én egyiknek se bírok ellenállni?), és egyszerűen zseniális, máris teljesen levett a lábamról, nem is kérdés, hogy a trilógia többi részét (Jáde háború, Jáde örökség) is be fogom majd szerezni!5.
N. K. Jemisin: Az ötödik évszak (The Fifth Season)
Ezzel a kötettel egy kicsit csalok, mert nem mostanában olvastam ki, viszont nemrég jelentették be, hogy filmadaptáció készül belőle, méghozzá maga Jemisin közreműködésével, úgyhogy van aktualitása. Plusz bármilyen alkalmat megragadok, hogy "reklámozzam", annyira imádtam, olyan zseniális fantasy! Nem könnyű olvasmány, nehéz témákról szól, viszont nagyon érdemes belevágni, ha fölkelti valaki érdeklődését, mert egészen páratlan sztori, én még nem olvastam hozzá foghatót. Nem véletlenül sikeres és népszerű az egész trilógia, én mindenképpen tovább fogom olvasni. Az apokalipszis története - és azé, ami utána jön...6.
Amal El-Mohtar & Max Gladstone: This is How You Lose the Time War
Az egyik legfrissebb szerzeményem, időutazó novella két ügynöknőről, akik ellentétes oldalon állnak egy térben és időben világokon-korokon átívelő háborúban, és levelezni kezdenek egymással... majd egymásba is szeretnek. Egészen különleges koncepció, ami még az én érdeklődésemet is fölkeltette, pedig alapból nem kimondottan vagyok oda az időutazós narratívákért (könnyen belefájdul a fejem, mire megpróbálom kibogozni a szálakat), de annyi jót hallottam mind a könyvről, mind a szerzőkről, hogy gondoltam, megéri tenni vele egy próbát.Már el is kezdtem olvasni, és teljesen meggyőzött: a stílus, a nyelvezet valami gyönyörű, egészen egyedi, lírai. Ilyen sci-fit se olvas az ember mindennap, az biztos, és mindkét főszereplő karakter annyira különleges (a rivális hátterükről-világukról-kultúrájukról nem is beszélve), hogy kettőjük kibontakozó kötődését-kapcsolódását figyelve őszintén megmondom, az bennük a legkevésbé érdekes/kirívó stb., hogy az ellenségekből szerelmesekké váló pár mindkét alakja nőneműként van beazonosítva. Fogalmam nincs, hova fog tudni kifutni a sztori - nem vagyok biztos benne, hogy opció itt a "hepiend" -, de kíváncsian várom, hogy kiderüljön!
7.
Malinda Lo: Last Night at the Telegraph Club
Ez pedig a másik legfrissebb szerzeményem, amit a napokban sikerült kézhez kaparintanom. Történelmi ifjúsági regény San Francisco kínai származású közösségéről, illetve egy fiatal lányról, aki az ötvenes években beleszeret egy másik lányba. A történet tehát több szempontból is foglalkozik az identitás, a hovatartozás, a közösség kérdésével, miközben olyan érdekes bepillantást enged a múltba, amilyennel nem sok más sztoriban találkozhattunk eddig. Mint Sarah Waters leszbikus tematikájú történelmi regényeinek nagy rajongója, ezt a könyvet nem hagyhattam ki! És szerintem azt is remekül illusztrálja ez a regény, mennyire nem új kérdés a különböző kisebbségek társadalmi helyzete...Illetve újabb remek példája annak, hogy minél specifikusabb valami, annál univerzálisabb lehet: hiszen Lo egy nagyon konkrét, egyedi kontextusról ír, abban mégis benne vannak olyan kérdések és témák, amik egy mai kamaszt is foglalkoztathatnak, illetve amikről felnőtt fejjel is nagyon érdekes-érdemes lehet olvasni - a világnak ezen a felén is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése