A hét témája 9.
Milyen könyvek megjelenését várom az első félévben a fantasztikum területéről?
Legutóbb azokat az év első felében megjelenő, (többé-kevésbé) realista regényeket vettem sorra, amik nagyon izgatják az olvasói fantáziámat, ezúttal pedig következzenek azon sci-fi és fantasy műfajú megjelenések, amelyekre szívesen lecsapnék!
És igen, ezek a könyvek is újabb bizonyítékai annak, hogy egy csodás borítónak képtelen vagyok ellenállni. Hiába, mindenkinek megvan a maga gyengéje!
Ahol még nincs bejelentett magyar cím, ott meghagytam az eredetit, és a szépséges borítókban ezeknél is lehet gyönyörködni...
Alix E. Harrow: Tízezer ajtó (Agave kiadó)
Az 1900-as évek elején egy January nevű fiatal lány egy egzotikus tárgyakkal teli házban rejtélyes könyvre bukkan, ami titokzatos, mágikus átjárókról mesél, melyek dacolnak a tér, idő és valóság törvényeivel. January nem is sejtheti, micsoda hatással lesz a mese a saját történetére, milyen kalandra invitálják és miféle veszélybe sodorják majd a varázslatos Ajtók... Nagyon ígéretesnek hangzó-tűnő debütáló regény, aminek külön dicsérik a szép, lírai szövegét: igazi könyvmoly kalandozás, roppant stílusos-hangulatos körítéssel. Imádom az ilyen "történet(ek) a történetben" jellegű sztorikat, és úgy tűnik, ez a regény kifejezetten "könyvturistás" olvasmány! Első benyomásként engem a témájával és stílusával Erin Morgenstern regényeire emlékeztet (Éjszaki cirkusz, Csillagtalan Tenger). Kíváncsian várom, hogy fölfedezhessem magamnak!
John Scalzi: Vének háborúja 5-6. (Agave kiadó)
Scalzi talán leghíresebb, legsikeresebb sorozatának új kiadása. Az első kötetet (ld. a képen), szintén ebből az újabb, friss kiadásból, még "a régi szép időkben" vettem a Könyvfesztiválon, és volt szerencsém dedikáltatni is a szerzővel, aki nagy-nagy kedvencem lett. Így külön örülök, hogy további részekkel folytatódik a sorozat felújított, kívül-belül frissített kiadása. A sorozat kötetei amúgy részről részre, önmagukban is tökéletesen élvezhetőek, szépen lezárulnak, nem kell durva függővégektől tartani.
P. Djèlí Clark: A fekete isten dobjai (Főnix Astra kiadó)
A 015-ös villamos kísértete szerzőjének egy újabb kisregénye, ami ezúttal az amerikai polgárháború idejére, egy alternatív New Orleansba kalauzolja el az olvasót, főszerepben egy ravasz és merész lánnyal - mindezt afrikai istenek varázslatával megspékelve. Alig várom, hogy olvashassam! Az utóbbi időben nagyon megszerettem az ilyen kisregénnyi történeteket, nem bírok betelni velük; és eddig mindent imádtam, amit ettől a szerzőtől olvastam. Így hát igyekszem is a kezembe kaparintani ezt a kis kötetecskét, amint csak lehet, mert irtó kíváncsi vagyok rá. Lám: kicsi a bors, de erős!
Silvia Moreno-Garcia: Mexican Gothic (Főnix Astra kiadó)
A gótikus horror alapból nem igazán lenne az én műfajom, mert bevallottan túlzottan nyuszika vagyok hozzá, ám az írónő annyira megfogott magának a Jádeisten, árnyisten c. regényével, illetve azzal a koncepciójával, hogy (mint a címből is látszik) a legújabb könyvében a saját mexikói nézőpontjából-olvasatával tiszteleg ez előtt a műfaj előtt, hogy ez a szintén nagy sikerű műve is föl tudta kelteni az érdeklődésemet. Ráadásul nagy rajongója vagyok az olyan gótikus klasszikusoknak, mint a Jane Eyre (Charlotte Brontë) vagy a Rebecca - A Manderley-ház asszonya (Daphne du Maurier), illetve az utóbbi időben csupa jobbnál jobb élményre tettem szert, valahányszor csak kikalandoztam az olvasói komfortzónámból, a keményebb sztorik terén pláne, ezért úgy érzem, a horrorisztikusabb elemekkel együtt is érdemes tennem egy próbát ezzel a hátborzongatóan csábító könyvvel. (Mert kérdem én, ugyan hogy is mehetnék el csak úgy egy ilyen gyönyörű borító mellett?)
Jonathan Strahan (szerk.): Sárkányok könyve (Gabo kiadó)
Sárkányos tematikájú novellagyűjtemény, fantasztikusabbnál fantasztikusabb sci-fi és fantasy szerzők tollából, a kultikus mesterektől az újabb kedvencekig. A különféle írók a legkülönfélébb stílusokban, a különböző mitológiákra, legendákra és hagyományokra építve járják körül ezeknek a mindig izgalmas varázslényeknek a témáját - hol legyőzendő szörnyként, hol nemes, bölcs teremtményként ábrázolva őket. A sárkányokból nekem sosem elég, nem bírok betelni velük, legyen szó régebbi vagy újabb könyvekről-filmekről - ld. A babó/hobbit, Sárkányszív, Eragon, Elliott, a sárkány, Őrség! Őrség! (Korongvilág), Seraphina, Királyok Veszte, Így neveld a sárkányodat stb. -, így például most is alig várom a Raya és az utolsó sárkány c. mesét. Szóval, szót se többet: jöhet a sárkányantológia, kérem, akarom, ide vele!
Arkady Martine: Birodalomnak nevezett emlék (Gabo kiadó)
Nagyon érdekes, ígéretes űropera: egy olyan trilógia első kötete, amit részben a Bizánci Birodalom ihletett - az írónő ugyanis "civilben" ennek kutatásával foglalkozó történész. De szerepel még az inspirációk között Mezoamerika (pl. az aztékok), a Mongol Birodalom vagy épp az USA kulturális imperializmusa is. Hát, ilyennel se találkozik az ember mindennap, az biztos! A gyarmatosítás és a birodalmak nehéz kérdéseivel foglalkozó, történelmet és sci-fit elegyítő, politikai-diplomáciai intrikával teli, kalandos űropera? Naná, hogy érdekel! Mindenképpen szeretném majd elolvasni, irtóra kíváncsivá tett, mi mindent rejthet a Teixcalaani Birodalom nagy sikerű, díjnyertes története.
Naomi Novik: A végzet iskolája (Gabo kiadó)
Novik (Ezüstfonás, Rengeteg) új trilógiájának nyitókötete a Solomanciáról, egy olyan varázsiskoláról, ahol nincsenek tanárok, csak csupa veszély, és egyedül azok a diákok távozhatnak (élve), akiknek sikerül a halálos fenyegetésekkel dacolva letenniük a végső záróvizsgát... A történet főszereplője egy sötét hatalommal rendelkező, óriási erejű fiatal lány, akinek az (lenne) a sorsa, hogy amolyan igazi gonosz boszorkány váljon belőle, ám esze ágában sincs megadni magát és a végzetét a Solomanciának. Csakhogy ki nem állhatja a fiút, aki a legfőbb szövetségese lehetne - mintha nem volna épp elég baja már enélkül is... Vár tehát mindenkit a varázslatos Solomancia - de belépés szigorúan csak saját felelősségre!
Emily St. John Mandel: The Glass Hotel (Gabo kiadó)
A Tizenegyes állomás írónőjének legújabb regénye, ismét egy igazán egyedi mű a fantasztikum és a realitás határvonaláról: egyszerre pénzügyi krimi és kísértettörténet. Mandel visszatért óriási sikerű, fájdalmasan aktuális, posztapokaliptikus regényének univerzumába, ezúttal az egész világot és emberiséget megváltoztató katasztrófa előtti időkbe. Egy nő eltűnése, simlis pénzügyi machinálás, csalás és korrupció - valamint szellemek... A Tizenegyes állomás-hoz hasonlóan a narratíva az időben ide-oda ugrálva mutatja be, mi is a kapcsolat a különféle karakterek és történetszálaik között, egy központi esemény köré felépítve, amely mindegyikük életét örökre megváltoztatja. De amennyire hasonlít ez a regény az elődjére, annyira különbözik is tőle, pl. abban, hogy itt megjelenik a természetfeletti. A könyv eredetileg tavaly jelent volna meg nálunk, ám sajnos közbeszólt a vírushelyzet; remélhetőleg idén már nem kell sokat várni, hogy végre kézbe vehessük a magyar kiadást, mert mindenképpen nagyon érdekes olvasmánynak ígérkezik ez a különleges, bekategorizálhatatlan regény.
SW: A Birodalom visszavág - Bizonyos szemszögből (Szukits kiadó)
Az eredeti Star Wars trilógia második része újramesélve: novellákban, sok-sok különböző szerzőtől, a háttérbeli szereplők nézőpontjából. Az első részhez is készült egy ilyen kötet pár éve, negyven történettel a bemutató negyvenedik évfordulójára. Az nagyon-nagyon tetszett nekem, imádtam a szerzők-stílusok-hangulatok eklektikus kavalkádját, így előbb-utóbb ezt a kötetet is biztosan be fogom szerezni! A blogon már említett szerzők közül szerepel benne: S. A. Chakraborty, Zoraida Córdova, Delilah S. Dawson, R. F. Kuang, Mackenzi Lee, John Jackson Miller és Martha Wells.
Charles Soule: A jedik fénye (Szukits kiadó)
Ez a regény egy új, roppant izgalmas narratív projekt kezdete a Star Wars-tól: A Köztársaság fénykora gyűjtőcím keretein belül különböző könyvek és képregények önmagukban is megálló, mégis egybefüggő, közösen kidolgozott, gondosan összekoordinált történeteket mesélnek el. Nagyon érdekesen hangzik a koncepció, a részt vevő alkotók pedig ígéretesebbnél ígéretesebbek. Eddig csak jókat hallottam róla, kíváncsian várom!
Greg Keyes: Bosszúállók - A Pusztítás Kulcsa (Szukits kiadó)
Szuperhősök regényben, képek nélkül - miért is ne? Ez a könyv a "Nagy Marvel regénysorozat" legújabb része, ami teljesen különálló kötetek-történetek sorozata, így mindenki kedvére válogathat magának a hősök és sztorik közül, az érdeklődése, kedvencei szerint. Ezek a könyvek önmagukban is jó szórakozást-kikapcsolódást kínálnak, ráadásul segíthetnek kitölteni az űrt, amíg a következő marveles filmre-sorozatra várunk...
És még egy bónusz reménykedős vágyálom:
Martha Wells: Az Öldöklő-naplók 3-4. (Fumax kiadó)
Ez a két kisregény, a Kritikus rendszerhiba és a Mesterséges sors folytatása eredetileg tavaly jelent volna meg, egy kötetbe gyűjtve, de azóta sem hallani felőlük... Drukkolok, hogy idén tényleg sor kerüljön a megjelenésükre, lehetőleg inkább előbb, mint utóbb! Mert a (könyvturistai) remény hal meg utoljára... (Habár azt hiszem, az tagadhatatlanul nagyon frappáns és "meta", hogy a mindenféle extrém krízisek nem hagyják, hogy egyszerűen csak nyugisan-békében élvezzük a kedvenc sorozatainkat... Szegény BiztEgység jól ismeri ezt az érzést, az biztos!)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése