2020. december 20., vasárnap

Könnyed karácsonyi könyvek-filmek

Avagy: mit olvassunk-nézzünk télen, az ünnepek idején, ha valami könnyedebb kikapcsolódásra vágyunk?

Idén a "téli szünet" is garantáltan nagyon máshogy néz ki mindenkinek, legyen gyerek vagy felnőtt, így most aztán pláne nagy szükségünk lehet a könnyedebb, szórakoztató, szívmelengető olvasmányokra és filmélményekre. Mit ajánl ilyenkor egy könyvturista?

Korábban több olyan bejegyzést is írtam, amelyekben a borús őszi-téli napokra ajánlottam különféle olvasmányokat. Ezek persze akár ehhez a témához, az év végi-eleji időszakhoz is jól passzolhatnak, de most igyekszem még konkrétabb, aktuálisabb példákat felsorolni. És persze foglalkoztam már kifejezetten mikulásos-karácsonyi-családi vonatkozású könyvekkel is; illetve szerepeltek már a blogon olyan télies hangulatú könyvek, mint A tél jegyesei vagy az Ezüstfonás. A hanukai bejegyzéseim után ezúttal olyan köteteket veszek sorra, amelyekben nyilván egész évben érdemes lehet elmerülni, de a karácsonyi-szilveszteri időszakban különösen kellemes, hangulatos, jóleső, szép olvasmányélményt kínálhatnak.

Bónuszként pedig mindegyik kategóriához ajánlok pár karácsonyi-ünnepi-téli mozizáshoz megfelelő filmet is, csak hogy teljes legyen a kikapcsolódás - illetve arra az esetre, ha esetleg családi közös programra vágynánk!

Agatha Christie-krimik

A krimikirálynő minden szezonra tökéletes, nem véletlenül szerepelt már a blogon többször is, és szerintem igazából mindegy is, melyik kötetét választjuk, garantáltan jól fogunk szórakozni. De ha már a karácsonyi témánál tartunk, A karácsonyi puding c. novelláskötet igazán passzol ide. A kötetben nemcsak Hercule Poirot, hanem Miss Marple is felbukkan, így már csak ezért is dupla élvezet, bárki is a kedvencünk. De még ha nem is konkrétan karácsonyi vagy ünnepi vonatkozású a sztori, szerintem egy klasszikus krimi igazán illik a téli hangulathoz, hiszen az ügyet végül mindig megoldják, a rossz elnyeri méltó büntetését, a világ rendje pedig szépen helyreáll.
Ez egy ilyen év után pláne kellemes, igazi bekuckózós olvasmányélményt kínálhat. A másik könyvturistás ajánlatom a Halál a Níluson, már önmagában azért is, mert remek kis olvasmány, ráadásul így bőven van idő elolvasni a jövő ősszel bemutatásra kerülő új filmfeldolgozás előtt, amit én nagyon kíváncsian várok. Az izgalmas krimivel elutazhatunk Egyiptomba, anélkül, hogy ki kéne tennünk a lábunkat otthonról, ami bármikor remek kis könyves kalandozást jelent, de így a tél (és a pandémia) derekán meg aztán végképp jól jön az embernek!
Filmként ajánlhatom Kenneth Branagh előző Poirot-adaptációját - csak hogy témánál maradjunk -, a Gyilkosság az Orient expresszen-t (Murder on the Orient Express, 2017), ami nekem sokadik feldolgozásként is nagyon tetszett. A parádés szereposztás tökéletes, a stílus-zene-látvány-hangulat pazar. Ráadásul télen játszódik, így már csak ezért is passzol a tematikához. Másik ajánlatom egy hasonlóan sztárparádés krimi, a Tőrbe ejtve (Knives Out, 2019). Rian Johnson filmje amolyan modern Agatha Christie-utánérzés, a műfaj szeretetteljes, rajongói paródiája, igencsak sajátos, emlékezetes karakterekkel és élvezetes, izgalmas, csavaros-fordulatos sztorival. Igaz, nem karácsonykor játszódik, ám egy ünneplésre összegyűlt családról szól, így szerintem igazán belefér a keretbe. A színészek egytől egyig lubickolnak a szerepeikben, Benoit Blanc, az igazi "gentleman" magándetektív pedig mindent, de mindent visz. Részemről simán jöhetnek a nyomozós moziuniverzumok - én az ilyen filmeket sosem tudom megunni!

Szép, szívmelengető gyerekkönyvek

Szerintem a gyerekkönyvek is tökéletes kikapcsolódást kínálhatnak, kortól függetlenül, az évnek ebben a szakában különösen. Ez persze ugyanúgy jelenthet nosztalgikus gyerekkori kedvencet (nekem ilyen pl. A padlásszoba kis hercegnője vagy A titkos kert F. H. Burnett-től), ahogy valami új olvasmányélményt is. Felnőttként gyerekkönyvet olvasni természetesen a legkevésbé sem "ciki" vagy "szégyen": hiszen fantasztikus műveket találhatunk ebben a műfajban, elvégre nem kis tehetség kell ahhoz, hogy valaki olyan könyvet tudjon írni, ami ugyanúgy bír szólni a gyerekekhez, a nekik megfelelő szinten és nyelven, mint ahogy akár egy felnőttnek is sokat jelenthet.

Én is felnőtt fejjel találtam rá olyan olvasmányokra, mint pl. a fantasztikus író-illusztrátor Cressida Cowell művei (a nagy sikerű, csodás rajzfilmeket ihlető Így neveld a sárkányodat-sorozat vagy a szintén remek Hajdan varázslói-tetralógia), amiket kicsiknek és nagyoknak egyaránt lelkesen ajánlok. Vagy épp mondhatnám Kate DiCamillótól a Flóra és Odüsszeusz c. mesekönyvet is, K. G. Campbell illusztrációival, ami az egyik legtündéribb mese, melyet valaha olvastam. Egy kislány és egy (szuper)mókus szívmelengető barátságának és kalandjainak története, ami szerintem gyerekeket és felnőtteket egyaránt meg tud nevettetni - és ríkatni is. (Van benne szó képregényről, fánkról, versről... Hát mi kell még?)

És ha már a gyerekkönyveknél meg a karácsonynál tartunk, muszáj megemlíteni a finn szerző-illusztrátor, Mauri Kunnas mikulásos mesekönyveit a finn Télapóról, azaz Joulupukkiról (Mikulás, Mikulás tizenkét ajándéka, Mikulás és a varázsdob). Csodálatosan szellemes, tündérien jópofa könyvek, mind a fantasztikus rajzok, mind a vicces-aranyos történet miatt. Így hát bármelyik kötet tökéletes karácsonyi ajándék lehet gyerekeknek - kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt!
Ünnepi hangulatú, aranyos mesefilmként nagyon érdekel A Jangle család karácsonya (Jingle Jangle: A Christmas Journey, Netflix, 2020), ami abszolút tökéletes karácsonyi kikapcsolódásnak ígérkezik, igazi zenés-táncos cukiságnak egy játékkészítőről (Forest Whitaker) és az unokájáról, parádés sztárvendégekkel. És ha már a cuki meséknél tartunk, az egyik legnagyobb amerikai gyermekirodalmi klasszikus, Madeleine L'Engle Időcsavar (A Wrinkle in Time) c. könyvének 2018-as adaptációja - Ava DuVernay rendezésében, szintén sztárparádés szereposztással - szerintem igazán különleges: a legkisebb korosztálytól a legidősebbekig bárkit elvarázsolhat az eltűnt édesapját felkutatni igyekvő, misztikus lényekkel-világokkal szembesülő kislány története. Igazi gyerekmese, amit csakis akkor lehet igazán élvezni, ha félre tudjuk tenni a felnőtt cinizmusunkat és földhözragadtságunkat, és legalább erre a kis időre megint gyermeki lélekkel viszonyulunk a történethez és a mondanivalójához.
És persze téli vonatkozású meseként ott van még a modern klasszikus Jégvarázs 1-2, az Apróláb és a Jetikölyök, vagy épp A szépség és a szörnyeteg eredeti és újabb verziója, sőt akár a Pókember - Irány a Pókverzum! c. szuperhősös animációs filmet is mondhatnám, hiszen külön felbukkan benne egy karácsonyi album. Úgyhogy tényleg bőven akad néznivaló, kicsiknek és nagyoknak egyaránt...

Humoros/izgi/aranyos/hangulatos stb. képregények

Többször is írtam már képregényekről, akár az olyan aranyosabb, könnyedebb művekről beszélünk, mint a Nimona, az Egérőrség vagy az Ánya kísértete, amik már a kisebbeknek is remek olvasmányok, akár a keményebb, szókimondóbb, durvább - de pont ugyanolyan szórakoztató és kihagyhatatlan -, határozottan kamaszkortól fölfelé ajánlatos alkotásokról, mint a Különleges Úriemberek Szövetsége, a Saga vagy a Monstress - Fenevad. Bármelyikről legyen is szó, nyilván a téli, ünnepi kikapcsolódáshoz is tökéletes szórakozást kínálnak.

Amit itt most még külön megemlítenék, az két olyan gyűjtemény, amelyekbe bármikor jó belelapozni, de ilyenkor az ünnepek idején különösen jól jöhetnek humoros, szellemes olvasmánynak. Az egyik a klasszikus Kázmér & Huba sorozat Bill Wattersontól, a kissé túlságosan is élénk fantáziájú kisfiúról és annak antropomorf plüsstigriséről, amin úgy lehet hatalmasakat röhögni, hogy közben tele van szellemesebbnél szellemesebb életbölcsességekkel. A gyűjtemény harmadik kötete, az Irány Észak! ráadásul külön karácsonyi-mikulásos-havas vonatkozású részeket is tartalmaz.

A másik hasonló, ajánlott olvasmányom Sarah Andersen webcomicjának, a "Sarah's Scribbles"-nek a magyarul is megjelent gyűjteményes kötetei, a Felnőni kiábrándító, a Puha boldog puffancs és a Macskapásztor. Ajándéknak is tökéletes könyvecskék egy fiatal nő mindennapi csetlés-botlásairól, amiken nagyon jókat lehet kacagni, miközben bizony gyakran együtt is érezhetünk vele, vagy épp magunkra ismerhetünk benne. (Mármint, úgy értem, azok, akik netán nem űznék mindig tökéletes, mesteri, hibátlan magasfokon a felnőttséget. Gondolom, biztos akadnak ilyenek, khm, csakis elméletben, ugye.)
A képregényekhez kötődő filmes ajánlatom a Vasember 3. (Iron Man 3, 2013) Igen, bizony, ugyanis a film karácsonykor játszódik (különösebb ok nélkül, csak ez a rendező, Shane Black egyik kézjegye), sőt még szilveszteri vonatkozása is van, így duplán aktuális az ünnepekre. A film a 2012-es Bosszúállók-at követi a Marvel-moziuniverzum sorozatában, és szerintem igazán érdemes lehet tenni vele egy próbát akkor is, ha ennél többet nem is tudunk az egész szuperhős-sagáról, mert nagyon jópofa, ötletes meg fordulatos, és persze kellően látványos is. (De ha semmiképpen nem a tipikus, valamilyen nagyobb univerzumos, szuperhősös képregényfilmre vágyunk, akkor A halhatatlan gárda télen-nyáron remek választás!) A másik ajánlott film ezen a téren Az ember, aki feltalálta a karácsonyt (The Man Who Invented Christmas, 2017), ami Charles Dickensről és a Karácsonyi ének megírásáról szól. S hogy mégis hogy jön ide Dickens (mármint, a karácsonyon kívül)? Hát, úgy, hogy a ma már irodalmi klasszikusnak tartott művei eredetileg folytatásokban, függővégekkel jelentek meg - akárcsak a különféle képregényes újságok szuperhős-történetei. De akár mondhatnám azt is, hogy a roppant aranyos, szórakoztató, megható és elgondolkodtató film elég lazán kezeli a tényeket meg a realitást (mint maga Dickens, ugyebár), így már csak ezért is passzol a fantáziadús képregények világához.

Tartalmas romantikus regények

Szerintem a téli, ünnepi, hideg, sötét, bekuckózós időszakban még annak is igencsak jól jöhet egy jó kis romantikus regény, aki amúgy nem igazán szokott ilyesmit olvasni. Hiszen akár kikapcsolódásra vágyunk a munka/tanszünetben, akár az ünnepi készülődéssel/felhajtással járó (családi) feszültségtől akarunk egy kicsit menekülni, ilyenkor nagyon is remek szórakozást, feltöltődést jelenthet egy csupa szív, szerelmes sztori, pláne, ha nem "agyzsibbasztó", azaz némi "plusz" tartalom is van benne.
Én magam szintén azokat a romantikus regényeket preferálom, ahol a szerelmi szálon kívül más témákra, mondanivalóra is nagy hangsúly helyeződik, illetve amikben bőven van humor, lazaság. (Ezért is gyengéim az olyan romantikus komédiák, mint pl. a már említett Szerelem sokadik látásra.) Ilyen regénynek ígérkezik nekem pl. a brit Beth O'Leary Az ágybérlő c. regénye, londoni fiatalokról, akik egy icipici albérleten kénytelenek közösködni, és eltérő munkarendjük miatt úgy osztoznak ugyanazon az ágyon, hogy közben még csak nem is találkoznak; vagy az amerikai Linda Holmestól az Evvie Drake bedobja magát, amiben egy özvegyasszonyt és egy karrierválságba került sportolót sodor egymás útjába az élet, mi pedig drukkolhatunk nekik, hogy sikerüljön újra megtalálniuk a boldogságot.
Az olyan örök klasszikus karácsonyi "romkom"-okon kívül, mint az Aludj csak, én álmodom, az Igazából szerelem, Bridget Jones naplója vagy a Holiday, amiket akárhányszor újra lehet nézni, szerintem nagyon ígéretesnek tűnik az idei Karácsonyi meglepi (Happiest Season) c. romantikus vígjáték, amiben egy fiatal nő küszködik azzal, hogy nyíltan bevallja konzervatív családjának, leszbikus kapcsolatban él, így a szerelmét a szerettei csak a lakótársának, jó barátnőjének hiszik - miközben a párja már a lánykérésen gondolkodik... A problémás patthelyzetet csak tovább bonyolítja, hogy együtt karácsonyoznak a mit sem sejtő családdal, amiből garantáltan emlékezetes ünneplés fog kisülni, sok-sok humoros szituációval, hiszen bőven van mivel szembenézni az egész famíliában, és szoríthatunk, hogy végül győzzön a szeretet és a szerelem. Illetve nagy kedvencem még a Bohém élet (Rent) c. modern klasszikus musical 2005-ös filmváltozata, amiben a legkülönfélébb New York-i fiatalok keresik a boldogulást-boldogságot, külön-külön és párban is, az AIDS-válság közepette. A történet egy éven át, 1989 karácsonyától 1990 karácsonyáig követi nyomon a kis csapatot, így több szempontból is van ünnepi vonatkozása, a szép, megható, megrendítő, elgondolkodtató mondanivalója - na meg persze remek zenéje és koreográfiája - mellett.

Megható családregények

A karácsonyi-ünnepi hangulathoz szerintem mi sem illik jobban, mint a szép, szívmelengető, elgondolkodtató családregények. Ez egy ilyen évre különösen igaz, hiszen most biztosan senkinél sem lesz meg a tipikus nagycsaládi karácsonyozás-szilveszterezés - arról nem is beszélve, hogy a "hagyományos" ideálkép nem is feltétlenül tükrözi az átlagos valóságot, még a "normál" helyzetben sem... Így hát bárhogyan alakul is a téli szezon, az ilyen regények kellemes, jóleső olvasmányélményeket kínálhatnak nekünk, akár visszatükrözik a valóságunkat, akár segítenek kicsit megfeledkezni róla. Pontosan ilyen műnek ígérkezik Amy Meyersontól Az elmúlt napok könyvesboltja, amely a könyvek, az olvasás, a történetek, a család és a megbocsátás fontosságáról, szerepéről, erejéről szól: egy fiatal amerikai nő váratlanul egy kis könyvesboltot örököl a nagybátyjától, akivel már hosszú évekkel azelőtt elveszítette a kapcsolatot.

Miranda tehát nemcsak a hirtelen jött üzleti felelősséggel-nehézségekkel igyekszik megbirkózni, hanem a családi feszültségeket okozó titkoknak is megpróbál a végére járni, követve a Billy által hátrahagyott nyomokat... Úgyszintén a családi titkokról és kötelékekről szól Emma Donoghue: A rokon c. regénye egy idős amerikai férfiról, Noah Selvaggióról, akit egy nap arról értesítenek, hogy tizenegy éves dédunokaöccse, Michael elárvult, így Noah lett a legközelebbi élő rokona, és rámaradt a fiú gyámsága. A nyugdíjas, özvegy professzor ráadásul épp a szülőhelyére, Nizzába tartott, hogy feltérképezze a család titokzatos múltját - ezért hát más megoldás híján magával viszi a fiút. Ezzel kezdetét veszi a furcsa páros különös utazása, és nemcsak az a kérdés, sikerül-e válaszokat találniuk a múlt rejtélyeire, hanem az is, hogy egymással sikerül-e megtalálniuk a közös hangot...
Karácsonyi vonatkozású, minden értelemben családi filmként egyrészt az amerikai Louisa May Alcott örökzöld klasszikusának, a Kisasszonyok-nak (Little Women) a legújabb adaptációját ajánlom tavalyról, Greta Gerwig rendezésében, zseniális sztárszereposztással. Az útjukat kereső March-nővérek történetének én már a kilencvenes években készült feldolgozását is imádtam, de ez az új verzió is teljesen lenyűgözött, mind az írói-rendezői koncepció és megvalósítás, mind az alakítások fantasztikusak. Hiába ismertem a sztorit, mégis végig lebilincselt a film, és mi tagadás, meg is ríkatott rendesen. Karácsony, szeretet, szerelem, könyvek, színház, zene, művészet, ambíció, értelem és érzelem... Mi kell még? Másik ajánlatom a Családi bunyó (Fighting with My Family, 2019), egy amerikai-brit életrajzi filmvígjáték Stephen Merchanttól, Florence Pugh főszereplésével... egy fiatal angol pankrátornőről és a családjáról. Igen, tényleg. A valós történet a pankrátor famíliáról és a profi szintre lépésről álmodozó, született tehetség "Paige" karrierjéről igazi megható családi sztori a javából, miközben eszméletlenül humoros és jópofa is. Csak lelkesen ajánlani tudom bárkinek - akár érdekli ez a sportos előadóművészet, akár azt se tudja, mi fán terem, mert mindenképpen fantasztikus, remek szórakozás, nem érdemes kihagyni. És bizony még a karácsonyhoz is kapcsolódik, de komolyan, hiszen naná, hogy még a pankrátormeccseknek is van karácsonyi különkiadása, aminek a filmben nagy jelentőség jut, ám erről többet nem árulok el, ezt tényleg látni kell!

Kellemes ünnepeket és jó olvasást-filmnézést kíván a Könyvturista!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése