2021. április 17., szombat

#HetiTéma: Friss képregények, filmes újdonságok

A hét témája 14-15.

Legfrissebb képregényes szerzeményeim: Korra legendája, Doktor Aphra, Bosszúállók/A Bosszú Angyalai

És friss filmélmények, amik eszembe jutnak róluk: Raya és az utolsó sárkány, Az űrsepregetők, plusz MCU-s újdonságok - avagy megrögzött Marvel-mánia minden mennyiségben!

Ezen a héten ismét duplázok - vissza a kezdetekhez! -, hogy bepótoljam a múlt heti elmaradásomat (mert az élet mindig zajlik, és bizony a Könyvturista se tökéletes, de sebaj). Így ezúttal nemcsak legújabb képregényes szerzeményeimet veszem sorra (mert ha megengedhetjük magunknak, rendelni még akkor is lehet, ha a boltok éppenséggel zárva vannak; akár terjesztőktől, akár közvetlenül a kiadóktól - mostanában pedig mindenhol találhatunk komoly akciókat!), hanem mivel mindegyikük valamilyen filmhez-sorozathoz kapcsolódik, ezért mindhez hozzátettem valamilyen új, frissen látott vagy épp várva-várt filmet/sorozatot is, ami eszembe jutott róla...

Korra legendája: Hatalmi harc III.
Imádtam az Avatár: Aang legendája sorozatot, és a folytatása, a Korra legendája is óriási kedvencem lett. A sorozat fináléja után játszódó képregény-trilógia első két kötete nagyon tetszett, és végre beszereztem az utolsó részt is. De további kalandokra se mondanék nemet, az biztos!

Raya és az utolsó sárkány (Raya and the Last Dragon, 2021)
Szintén Ázsia inspirálta fantasy, csodás mese gyerekeknek (és persze felnőtteknek - sőt még a kettő közötti kamasz/ifjúsági/YA korosztálynak is). Nemrég láttam, és egyszerűen imádtam! (Meg kisírtam rajta a két szemem, de ez nálam normális: minden megható mesén bőgök, már rég beletörődtem ebbe a ténybe... #ReménytelenEset) Csak lelkesedni tudok róla, szerintem egyszerűen fantasztikus: mind a történet, mind a karakterek, mind a Délkelet-Ázsia inspirálta világ és mitológia. Igazi modern Disney-mese (amiben már dalra sem fakadnak a szereplők, de azért a zene csodálatos!), amely egyszerre tökéletes kaland a gyerekeknek, szórakoztató-megható és nosztalgikus élmény a felnőtteknek, menő-izgi-vicces-inspiráló sztori a kamaszoknak, illetve ötvözi a klasszikus, régimódi mesélést és ősi kultúrákat-legendákat a mai szellemiséggel.
Raya szuper (fő)hősnő, de a többi szereplő is fantasztikus - olyannyira, hogy semmiképpen sem szeretnék túl sokat elárulni róluk! Elég annyi hozzá, hogy Sisu személyében új kedvenc sárkány(lány)t avattam, egyszerűen imádtam a párosukat Rayával... A történet üzenete megosztottságról, bizalomról, összefogásról és kitartásról igazán örök érvényű, de a jelenlegi helyzetben különösen relevánsnak érzem - szerény véleményem szerint a nagyobbaknak ugyanúgy elgondolkodtató-tanulságos lehet, mint a kisebbeknek.

Star Wars - Doktor Aphra 6.: A lázadók páratlan szuperfegyvere
Kedvenc, javíthatatlan rosszcsont űrkalandornőm legújabb kalandjai - kíváncsian várom, ezúttal milyen zűrbe keveredik, és hogyan vágja ki magát belőle! Egy biztos: unatkozni tutira nem fogok, és mérget mernék venni rá, hogy ezúttal se tudom majd előre kitalálni, hova fut ki a sztori... 

Az űrsepregetők (Space Sweepers, 2021)
Ezt a dél-koreai filmet is nemrég láttam, és nagyon tetszett, ráadásául több szempontból is ez az első, ami eszembe jutott Aphra kalandjairól. A történet főszereplői rosszéletű űrkalózok (vagyis inkább "űrguberálók"), akiknek (talán) mégiscsak van szíve, és egy igazságtalan, kizsákmányoló rendszerrel állnak szemben, így hát próbálnak elboldogulni, ahogy csak tudnak... A jópofa, akciódús netflixes film izgalmas kaland egy igen rozoga űrhajó szedett-vedett, kicsit (nagyon) morci-mogorva, de annál szerethetőbb legénységéről, akik váratlanul rábukkannak egy egészen különleges (és nem egészen emberi) kislányra, ezzel jókora bonyodalmat-kalamajkát szabadítva önmagukra. Na de mit tehetnek a kisemberek a hatalmasokkal szemben - pláne, ha még egymással is alig bírnak zöld ágra vergődni? Aki megnézni, megtudja!
Gondolom, ezen a ponton senkit sem lep meg, aki ismer és/vagy egy ideje olvassa a blogot, hogy az egyik legnagyobb kedvencem a filmben természetesen a vagány, übermenő Csang kapitánynő, akinek ugyanúgy megvan a titokzatos múltja, mint a legénysége többi tagjának, a másik pedig "Bubs", a morci robotlány, aki arra gyűjt, hogy végre olyan testben élhessen, ami igazán illik hozzá. Mintha csak nekem találták volna ki őket! De a többiekre se lehet panasz, a jók kellően szimpatikusak, a rosszak pedig kellően gonoszak. És remek sci-fihez illően a világ meg a sztori egyszerre izgisen futurisztikus, ugyanakkor igencsak tiszták és világosak a mai áthallások... Nagyon élveztem a film "nemzetköziségét" is - az ilyesmivel mindig könnyen megvehető vagyok (azt hiszem, ez szintén nem nagyon érhet meglepetésként senkit, ld. pl. A halhatatlan gárda).

A Bosszú Titkos Angyalai & Titkos Bosszúállók
Mindkét cím ugyanazt a sorozatot takarja (Secret Avengers), és mindkettő megállja a helyét önmagában is, de ha már mindkettő megjelent (még ha más-más kiadónál is - mondom én, hogy a képregények világa sosem unalmas!), én évek óta lelkes MCU/Bosszúállók-rajongóként egyiknek sem tudtam ellenállni. Mindazok a marveles könyvek-képregények, amiket eddig olvastam, önmagukban is tetszettek, de különösen élvezem és érdekesnek tartom, ahogy össze tudom vetni, miből mi lett az adaptációk során...
Mivel több olyan aktuális marveles filmes-sorozatos projekt is van, amelyek olyan karakterekhez kapcsolódnak, akik tagjai ennek a titkos Bosszúálló-csapatnak és szerepelnek ezekben a kötetekben, így nem bírtam (na jó, nem is nagyon akartam) válogatni köztük, ezért szépen sorra veszem őket.

TFATWS* (Disney+, 2021)
(könyvturistás totál spoilermentes kódnév: Mosolygó Tigris & Fehér Farkas - na jó, a poszt legeslegvégén lábjegyzetben most már az igazi címet is elárulom, de avatatlan szemek ne nézzenek oda!)
Az MCU (Marvel-moziuniverzum) legújabb, jelenleg is futó Amerika Kapitány-os sorozata, amit részről részre egyre jobban imádok, és több szereplőn keresztül is összekapcsolódik ezekkel a képregényekkel. (Hogy mást ne mondjak: Sharon!) Ami kezdettől fogva a leginkább megfogott ebben a szuperhősös univerzumban, az a filmeket (és immáron sorozatokat) összekötő, összefüggő történetmesélés. Nagyon tetszik, ahogy az önmagukban is megálló narratívák bizonyos szálakon, témákon, szereplőkön keresztül összekapcsolódnak, és egy összetartozó nagy egészet alkotnak. Nyilván teljesen egyéni, hogy valakinek ez hozzáad az élvezethez vagy pont elvesz belőle, én mindenesetre személy szerint sosem bírok ellenállni neki (ld. Korongvilág, Star Wars). Márpedig ezek az új sorozatok maximálisan kihasználják ezeket az összekapcsolódásokat, olyan történeteket elmesélve, amikre egy mozifilmben nem igazán lenne lehetőség, tovább árnyalva a már ismert és kedvelt karaktereket, illetve újabb imádni/utálni való alakokat bemutatva. (Még ha ez az összefüggés azt eléggé meg is nehezíti, hogy az ember teljesen elkerülje a spoilerezést, mikor ezekről a filmekről-sorozatokról beszél! De azért én rendületlenül igyekszem...) A sorozat eleve is nagy kedvenceimről szól, és a látottak után határozottan nem csökkent az irántuk érzett lelkesedésem, sőt. És nem azért mondom, de a már említett A Gyűrűk Ura párhuzamos elméletem csak még jobban beigazolódott! (Egy pajzs mind fölött... ?)
Irtó kíváncsi vagyok, hová is fog kifutni a sztori, mert már a legelején nagyon ügyes, érdekes, elgondolkodtató és igencsak éles balkanyart vett a sorozat ahhoz képest, amire a Végjáték után számítottam/számítottunk... És akárcsak a WandaVision esetében, maga a történet egészen más színezetet kapott így, hogy igencsak relevánssá váltak az olyan kérdések, mint pl. mit is jelent tulajdonképpen visszatérni a "normál" kerékvágásba az egész világot érintő, traumatikus történések után. (Hát, igen, amikor a képzelet és a realitás összeér...) A WV érzelmi hullámvasútja és valóságot machináló tekervényessége után én simán megelégedtem volna a színtiszta csihi-puhis, nyomozós-üldözős-világutazós akcióval is, és persze abból is kapunk eleget, de a sorozat emellett nem riad vissza a komolyabb témáktól, kérdésektől sem - és egyelőre egyikre sem adott leegyszerűsített, fekete-fehér választ, amitől nekem csak még szimpatikusabb, hitelesebb. Mert a dolgok bizony sokszor bonyolultak, még a szuperhősöknek is.
Az Amerika Kapitány-filmek kezdettől fogva azzal nyertek meg maguknak, hogy a metanarratíva eszközeit kihasználva nem figyelmen kívül hagyták, hogy mit is jelent/jelképez ez a karakter, mint szimbólum, ideál és akár propaganda, hanem beépítették a történetükbe, mondanivalójukba. Néhány évvel ezelőtt őszintén nem gondoltam volna, hogy különösebben nekem való volna egy ilyen szuperhős, és leginkább azért kezdett egyáltalán érdekelni, mert tudomást szereztem az eredetéről: mint oly sok képregényalakot, az eredeti Amerika Kapitányt is amerikai zsidó alkotók találták ki, a második világháború idején, mielőtt még az Egyesült Államok hadba lépett volna - így próbáltak tenni valamit, annak borzasztó tudatában, mi történik az európai zsidókkal... És a Kapitány alakján keresztül egészen azóta olyan kérdésekkel foglalkozhatnak az írók-rajzolók, mint mit is jelent hősnek lenni, hogyan változik ez az idők folyamán, mit jelképez az a bizonyos pajzs, ideálok kontra realitás stb. Az MCU filmes feldolgozásai pedig remekül átvették ezt az aspektust, vagyis jó adaptációhoz illően megtartották az eredeti forrás lényegét, még akkor is, ha egyes részleteket megváltoztattak, átvariáltak. Hát, annyi bizonyos, hogy engem - és persze még jó sokakat - ezzel megvettek kilóra. Nem is csoda: szórakoztató kalandok + érdekes mondanivaló = szó szerint szuper párosítás!
A legújabb sorozat is tökéletesen folytatja ezt a hagyományt, mai szemmel, aktuálisan és reálisan, a nehéz kérdéseket nem szőnyeg alá söpörve foglalkozik olyan témákkal, mint pl. kiket tekintünk hősnek, mit jelképeznek és érnek a szimbólumok, milyen kompromisszumokat kötünk meg és várunk el... Mindez sok akcióval és kidolgozott karakterekkel megspékelve (hiszen egy sorozat keretei között az utóbbira is ugyanúgy van lehetőség, mint az előbbire) nekem személy szerint nagyon, de nagyon működik. A műfaj mesés idealizmusa összetalálkozik a rideg valóság cinizmusával, és a kettőből szerintem valami nagyon érdekes összkép-összhatás jön ki. Most már csak a nagy finálé van hátra - én mindenesetre nagyon kíváncsian és lelkesen várom!

És ahogy mondtam, ha már a Bosszú Titkos Angyalai/Titkos Bosszúállók-hoz kapcsolódó karaktereknél tartunk, akkor muszáj (csak röviden!) megemlítenem még két várva várt MCU-s filmet, amiknek főszereplői szintén megjelennek ezekben a képregényekben, illetve egy további, készülőben lévő sorozatot is:

Fekete Özvegy (Black Widow, 2021 július)
Hosszú-hosszú (hoooossszzzzúúúúúú) várakozás után nyáron végre láthatjuk a részben Budapesten (!!!) forgatott filmet, amely után a sötét múltú szuperkémnő rajongói bizony már nagyon-nagyon (nnnaggggyonnnnnn) régóta epekednek. (Több mint tíz éve, hogy a karakter legelőször felbukkant az MCU-ban, hogy mást ne mondjak.) Az olyan filmek sikereinek hála, mint a 2017-es Wonder Woman és a 2019-es Marvel Kapitány, végre a női szuperhősök is megkaphatják a nekik kijáró önálló filmeket, aminek én személy szerint nagyon, de nagyon örülök, ahogy még nyilván rengetegen, kortól és nemtől függetlenül. A Fekete Özvegy az egyik legeslegnagyobb kedvencem az egész MCU-ban, így naná, hogy tűkön ülve várom, mikor láthatom végre a saját filmjét! (És nem dicsekvésből, de bizony még a budapesti forgatás egyik helyszínénél is jártam annak idején, meglesve a munkálatokat, úgyhogy pláne irtó kíváncsi vagyok, hogyan fog majd kinézni a látottakból összehozott végeredmény!) A szereposztás már önmagában is nagyon, de nagyon ígéretes (Scarlett Johansson! Florence Pugh!! Rachel Weisz!!!), és az biztos, hogy egy Fekete Özvegynél csak egyvalami lehet jobb: több Fekete Özvegy, ugye. Éljenek a szuperkémnős csajbandák!
A film egyébként közvetlenül a 2016-os Amerika Kapitány: Polgárháború után játszódik, így még csak nem is kell naprakésznek lenni az MCU eseményeiből ahhoz, hogy ki lehessen élvezni, ezért új belépőknek is lelkesen ajánlhatom.

Ahogy szintén tökéletes lehet "kezdőknek", az MCU-val ismerkedőknek egy újonnan érkező karakter önálló filmje is:

Shang-Chi és a Tíz Gyűrű legendája
(Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, várhatóan 2021 szeptember)
A harcművész szuperhős Shang-Chi szintén felbukkan ezekben a képregényekben, és ha minden igaz, még idén láthatjuk az ő filmjét is, amiben bemutatkozik a karakter MCU-s változata, Simu Liu alakításában és Destin Daniel Cretton (Átmeneti állomás, A kegyelem ára) rendezésében. Nagyon izgatottan és kíváncsian várom ezt a filmet, remélem, a hosszú halogatás-tologatás után ősszel végre tényleg bemutatásra kerül!
És még egy MCU-sorozat, ami kapcsolódik a képregényekhez:

Moon Knight (Disney+, 2022)
Holdlovag karaktere is szerepel ezekben a képregényekben, a róla szóló sorozatot pedig épp most forgatják, Oscar Isaac főszereplésével, méghozzá nem máshol, mint szintén itt, kis hazánkban, Budapesten! Ez már önmagában nagyon izgivé teszi a projektet, minden egyéb ismeret nélkül is, így természetesen kíváncsian várom. Erről a karakterről amúgy nem sokat tudok, azok kívül, hogy részben egyiptomi ihletésű (ahogy azt a logója is elárulja), nyomozós szuper/antihős - de épp erre is jók az ilyen képregények, hogy az ember megismerkedhessen kicsit a karakterrel, mielőtt bemutatkozik a filmvásznon/képernyőn. Ebből is látszik, hogy olvasni szuper menő!


(Figyelem: innentől lefelé már az esetleg spoileres FWS cím következik! 
Én szóltam!)








*The Falcon and the Winter Soldier (A Sólyom és a Tél Katonája) #TeamSam4ever!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése