2021. február 24., szerda

A bivaly éve: könyvek-filmek a holdújév tiszteletére

Avagy: évkezdő olvasni- és néznivalók keleti szemszögből

Beköszöntött a kínai újév is, így ennek kapcsán most összegyűjtöttem néhány kínai és egyéb kelet-ázsiai vonatkozású könyvet meg filmet, a kortárs szépirodalomtól kezdve a klasszikus memoáron keresztül egészen a legújabb fantasztikumig, rajzfilmtől a hősi harcművész-eposzon és sci-fin át a romantikus komédiáig.

Nemrég elbúcsúztunk a patkány évétől, és beléptünk a bivalyéba. Reméljük, ez az eddigieknél lényegesen több szerencsét, sikert, örömöt, egészséget és boldogságot tartogat a számunkra! A kínai és egyéb kelet-ázsiai kultúrkörökben, illetve ezek diaszpórájában megtartott újévi ünneplés hagyományosan két hétig is eltart, jelen esetben nagyjából február közepétől a végéig. Így hát ennek (de persze nem a teljesség) jegyében készítettem most ezt a kis listát olyan művekről, amelyek ezekből a kultúrkörökből merítenek, témájukon és stílusokon, illetve szerzőiken-alkotóikon-szereplőiken keresztül.

Szépirodalom és memoár

Jung Chang: Vadhattyúk - Kína három lánya
Egy igazi modern klasszikus, az egyik kedvenc memoárom. Még hosszú-hosszú évekkel ezelőtt olvastam, de óriási hatással volt rám, szó szerint felejthetetlen mű. Három nemzedéken keresztül meséli el egy kínai család sorsát, lefedve a huszadik századi kínai történelem viharait. Az írónő roppant érzékletesen festi le nagymamája és édesanyja élettörténetét, pont azzal teszi őket különlegessé, hogy hétköznapi, komplex, hiteles, esendő, ellentmondásos átlagemberként ábrázolja mindkettőjüket - a történelemkönyvekből ismert vagy épp azokból kimaradt pillanatokban egyaránt -, ahogy a többi családtagot is, egyrészt a saját gyermekkori emlékeiből, másrészt felnőttként visszanézve. A saját életéről, fiatalságáról is ugyanilyen kettősséggel ír, így a család története egyszerre érdekes és megrendítő.

Celeste Ng: Kis tüzek mindenütt
Az izgalmas, krimiszerű regény a kilencvenes években játszódik, egy amerikai kertvárosban, aminek közössége jól bejáratott, írott és íratlan szabályok alapján működik, ám ezt felborítja egy újonnan érkező, a sorból kilógó család. Az egyik történetszál egy vitatott örökbefogadási ügy körül forog: egy fehér házaspár egy kínai származású kisbabát szeretne magához venni, heves reakciókat váltva ki a környezetükből.

Celeste Ng: Amit sohase mondtam el
Az írónő debütáló regénye egy kínai bevándorló családról szól egy ohiói kisvárosban, a hetvenes években. Szülő-gyerek kapcsolatok, álmok és remények, beilleszkedés és önmegvalósítás, titkok és hazugságok... A történet egy borzalmas családi tragédia körül forog: a három testvér egyikét, a szülők kedvencét, akire minden reménységüket kivetítették, holtan találják. Ahogy a családtagok megpróbálják feldolgozni a veszteséget, mindannyian számot vetnek a szeretteikkel és önmagukkal, a múltjukkal és jelenükkel.

Ocean Vuong: Röpke pillanat csak földi ragyogásunk
A vietnámi születésű Vuong részben önéletrajzi ihletésű levélregénye lírai szépségű, egyszerre megható és megrázó, tragikusan szomorú és felemelően reménykeltő. Egy világ életében kívülálló, sorból kilógó fiú felnőtté válásának, önmagára találásának, első szerelmének, kreatív útkeresésének, múlttal való szembenézésének története.

Min Jin Lee: Pacsinkó
Többgenerációs nagyregény egy koreai családról, amely Japánba emigrál. A történet a huszadik század legelején indul, és négy nemzedék sorsát követi nyomon, ahogy a gyökereiktől elszakadva boldogulni próbálnak egy sok szempontból ellenséges világban-társadalomban, makacsul dacolva az őket sújtó nehézségekkel.

Fantasy

R. F. Kuang: Mákháború
Kemény, de lebilincselő történet egy fiatal nőről, aki bármilyen árat hajlandó megfizetni azért, hogy fölküzdje magát a társadalom legaljáról, nem riadva vissza sem háborútól, sem mágikus drogoktól, sem istenektől, sem szörnyektől... A kínai kultúra, mitológia és történelem által ihletett, brutálisan zseniális trilógia a Sárkányköztársaság c. kötettel folytatódik, a harmadik része idén jelenik meg.

Marjorie Liu & Sana Takeda: Monstress - Fenevad
Egy minden értelemben fantasztikus képregény-sorozat: egy egészen különleges, nyugatot-keletet egyesítő alternatív világról, egy válaszokat kereső lányról, aki egy szörnyet hordoz magában, állat-ember hibridekről, beszélő macskákról, és arról, mi is történik egy borzalmas háború után. Magyarul eddig három kötet jelent meg, a negyedik tavaszra várható (és remélhetőleg akár még egy kötet is érkezhet idén).

Fonda Lee: Jáde város
Kelet-ázsiai ihletésű fantáziavilág, varázslat és harcművészet, család és gengszterek, becsület és árulás, hűség és kapzsiság... Amolyan Tigris és sárkány + A keresztapa, avagy Wakanda világának kelet-ázsiai, ugyanolyan csodás és ellenállhatatlan verziója. Mindez ún. urban fantasy keretben, azaz a modern világ elegyedik a fantasztikummal. A trilógiának már a második része is megjelent, Jáde háború címmel.

Összekapcsolódó könyvek és filmek/sorozatok

Gene Luen Yang et al.: Avatár - Az ígéret
A képregény az Avatár - Aang legendája c. óriási sikerű animációs sorozat történetének folytatása, három részt összefogva egy kötetben. Imádtam a sorozatot, ami gyerekeknek-felnőtteknek egyaránt fantasztikus szórakozást kínál, szuper karakterekkel, csodás történetvezetéssel, remek humorral, mindehhez pedig komoly és fontos mondanivalóval. Így hát alig várom, hogy nálunk is megjelenjen ez a kötet, ami egy nagy sikerű, kritikailag elismert képregény-alkotó munkája.

Michael Dante DiMartino & Irene Koh et al.:
Korra legendája - Hatalmi harc I-III.
A szintén az Avatár világában játszódó Korra legendája c. sorozat szerintem önmagában is remekül megállja a helyét, de persze a két animációs sorozat együtt igazán tökéletes kerek egész. Korra története is folytatódik képregényes formában, három kisebb, külön-külön kötetben.

Elizabeth Lim: Mulan - Fénytörések
Az ősi kínai legendából a Disney több feldolgozást is készített, Elizabeth Lim regénye az 1998-as rajzfilmhez kötődik, és a történet egy elemét megváltoztatva elképzeli, hogyan alakulhatott volna másként Mulan kalandja...

Könyv és adaptáció

Olyan művek, amelyekből mind az eredeti regények, mind a belőlük készült filmadaptációk nagyon népszerűek, hatalmas sikert arattak. Van, amit személyesen is ajánlani tudok, de a többiről is sok jót hallottam.

Amy Tan: A Mennyei Örömök Klubja
Négy anya és lányaik története, Kínától egészen San Franciscóig, évtizedeket felölelve: bevándorlásról, gyökerekről, szülő-gyerek kapcsolatokról és konfliktusokról, a történelem viharos fordulatairól. Olvastam a könyvet és láttam a filmet is, még hosszú évekkel ezelőtt, de emlékszem, mindkettő nagyon tetszett. A történet igazán érdekes, szép, megható, megrendítő és elgondolkodtató.
Kevin Kwan: Kőgazdag ázsiaiak (trilógia)
Szatirikus portré a szingapúri elit életéről, egy kívülálló fiatal nő szemén keresztül, aki nem is sejti, hogy a vőlegénye milyen gazdag, sznob családból származik, így a famíliával való megismerkedése nem épp zökkenőmentesen alakul...
Jenny Han: A fiúknak, akiket valaha szerettem (trilógia)
Tini romkom, ami az egész világon meghódította fiatalabbak és idősebbek szívét egyaránt. Egy kamasz lány leveleket fogalmaz a fiúknak, akikbe valaha is belezúgott, hogy úgymond kiírja magából az érzéseit, és persze esze ágában sincs igazából el is postázni ezeket a "búcsúleveleket" a címzetteknek - csakhogy a kishúga megtalálja és elküldi őket... Jöhetnek a bonyodalmak!
Filmek

Amikre idén nagyon várok: 
Shang-Chi és a tíz gyűrű legendája, Örökkévalók, Raya és az utolsó sárkány
A koronavírus miatt sajnos elcsúsztak ezek a tavalyra várt filmek, de idén remélhetőleg már sor kerülhet rájuk! A Shang-Chi és az Örökkévalók a Marvel-moziuniverzum legújabb szuperhősfilmjei, előbbi már csak a harcművészetes vonatkozása, utóbbi pedig a kínai, roppant elismert Chloé Zhao rendezése miatt is hihetetlenül izgalmasan hangzik; a Raya pedig olyan animációs Disney-mesefilm, aminek fantáziavilágát Délkelet-Ázsia inspirálta, és a története nagyon izgalmasnak-kalandosnak ígérkezik.
Régebbi emlékezetes filmélmények: 
Tigris és sárkányKung Fu Panda
Jó, rossz, meg ami közte van, Az esküvői bankett
Harcművészetes-mesés kalandfilmek, illetve családi-társadalmi konfliktusokat feszegető romantikus drámák-komédiák - hát, igen, ez eléggé leképezi az eklektikus ízlésemet, azt hiszem. Az előbbi pár filmet-bombasikert talán nem is kell különösebben bemutatnom, elég az hozzájuk, hogy nem véletlenül tettek szert ekkora népszerűségre, tökéletes szórakozást kínálnak.
De a másik kettőt is ugyanolyan lelkesen ajánlhatom: a Jó, rossz... (Saving Face) nagyon aranyos történet kínai származású amerikai nőkről, akik a maguk módján mind szembemennek a konvenciókkal, legyen szó leszbikus románcról, férj nélküli teherbe esésről vagy épp művészi ambíciókról.
Az esküvői bankett (The Wedding Banquet) pedig Ang Lee egyik korai filmje, szintén jópofa és intelligens romantikus vígjáték, amiben egy tajvani születésű, meleg amerikai férfi nem akarja, hogy a hagyományokhoz ragaszkodó szülei megsejtsék, egy másik férfival él boldog párkapcsolatban, ezért belemegy, hogy elvesz egy kínai nőt, aki a zöldkártyára pályázik, így papíron mindenki jól jár. Aztán a szülők bejelentik, hogy látogatóba jönnek, és kész a bonyodalom...
Újabb nagy kedvencek: 
A búcsú, Ha tudnád
Mindkét filmet tavaly láttam, és egyik jobban tetszett, mint a másik! Igazán egyedi, lebilincselő, szórakoztató és elgondolkodtató alkotás mindkettő. Lulu Wang keserédes tragikomédiája, A búcsú (The Farewell) egy hihetetlen és mégis igaz történeten alapul. Egy kínai nagymama súlyos rákbeteg, de az egész család igyekszik leplezni előtte, hogy a diagnózis végzetes: az orvosokkal összefogva eltitkolják a pontos részleteket, abban bízva, hogy ha a páciens nem "hiszi" magát haldoklónak, akkor elodázható a vég. Egy sebtiben összehozott esküvőre hivatkozva összegyűlik az egész család, szerte a világból, hogy a nagymama még egyszer láthasson mindenkit, nem sejtve, hogy ez egyben a búcsú is. Az egyik Amerikából érkező unoka közben vívódik saját magával, a szüleivel, az identitásával, az útkereséssel és persze a súlyos titokkal is...
Ha tudnád (The Half of It) a fentebb említett Jó, rossz... -t is jegyző Alice Wu legújabb munkája, egy nem mindennapi kamasz szerelem és barátság története. Egy amerikai kisvárosban egy kínai származású, már csak a strébersége miatt is kiközösített kamasz lány elvállalja, hogy némi plusz pénzért szerelmes leveleket ír az egyik üresfejű sportoló nevében annak a lánynak, akibe titokban ő maga is szerelmes... Wu és a jobbnál jobb színészek olyan filmet hoztak össze, amiben benne van az első nagy tiniszerelem minden drámája, a kamasz kapcsolatok összes hullámhegye és -völgye, ugyanakkor felnőttként is remekül élvezhető.
Még nem láttam, de jól hangzik: 
Mindig csak talán, Minari, Jetikölyök, Lunaria, Az űrsepregetők
A Mindig csak talán (Always Be My Maybe) romkom Ali Wong és Randall Park főszereplésével, két gyerekkori jó barátról, akik kamaszkorukban futólag összejöttek, de aztán hosszú évekre elveszítik a kapcsolatot, míg végül felnőttként újra egymás útjába sodorja őket az élet. A lányból sztárséf lesz, úgyhogy még jókat is főznek-esznek a filmben, ami mindig remek bónusz. A Minari egy Dél-Koreából bevándorolt családot követ nyomon Amerikában a nyolcvanas években, akik Kaliforniából Arkansasba költöznek a jobb élet reményében. Az igaz történeten alapuló, nemrég bemutatott film máris hatalmas elismerést aratott, és nagyon érdekesen is hangzik.
A kisebbeknek (és persze akár nagyobbaknak is) a Jetikölyök (Abominable) c. rajzfilm lehet érdekes: a címbéli, otthonától távol került varázslénynek kínai gyerekek próbálnak segíteni, hogy hazajuthasson, dacolva néhány gonosz felnőttel, akik persze a maguk céljára akarják felhasználni a mitikus teremtményt... De a jó (és a cukiság) végül nyilván mindent legyőz!
Szintén a kisebbekhez (is) szólhat a Lunaria - Kaland a holdon (Over the Moon) c. zenés mese, ami egy klasszikus kínai mítosz feldolgozása a holdistennőről. Egy találékony szellemű kislány elhatározza, hogy rakétát építve feljut a Holdra, és bizonyítja az ott élő, legendás istennő létezését. Az istennő mítoszát ugyanis az édesanyjával köti össze, aki évekkel azelőtt meghalt, de a lány még mindig hisz a gyerekkorából őrzött történetekben, a hagyományos családi mesélésekben és közös ünneplésben, így hát az anyukája emlékére vág bele a nagy kalandba...
Az űrsepregetők (Space Sweepers) pedig egy egészen új, Netflixen megtekinthető dél-koreai űropera, ami a nem túl távoli jövőben játszódik, amikorra az emberiség már nemcsak a Földet tette szinte lakhatatlanná, hanem az űrt is teleszemetelte. A történet főszereplői, egy hajó szedett-vedett legénysége az űrszemét begyűjtéséből és válogatásából igyekszik - nagy nehezen - megélni, ám egy nap valami egészen különlegeset találnak a szemét között: egy kislányt, aki jóval nagyobb bonyodalmat okoz nekik, mint képzelhetnék...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése