2020. október 17., szombat

Könyvek borongós napokra I.

Avagy: milyen könyvekkel deríthetjük fel magunkat az esős, szürke napokon?

Beköszöntött az ősz, és vele együtt a borús idő, miközben ebben az évben alapból is bőven elég nehézséggel kell megbirkóznunk, így nem csoda, ha előfordul, hogy nem vagyunk épp rózsás kedvünkben. És néha bizony még a leglelkesebb olvasó is úgy érezheti, nem bír a könyvekbe menekülni a búskomorság elől, például mert akkora erőfeszítést jelentene a megszokott olvasmányaira koncentrálni, hogy az már nem is igazi kikapcsolódás - pedig most aztán pláne nagy szükségünk lenne a feltöltődésre. Mit lehet ilyenkor tenni, ha mégsem szeretnénk feladni az olvasást?

Én magam sem vagyok mindig immúnis a nyirkos-depis idővel szemben, de több ötletem is van arra, hogy milyen könyvekkel érdemes megpróbálkozni, ha csak azért sem akarjuk megadni magunkat az őszi/téli/általános szürkeségnek és lehangoltságnak. Megrögzött könyvmolyként persze úgy gondolom, hogy az olvasás még ezeken a szomorkás napokon is segíteni tud jobb kedvre deríteni minket - viszont nem mindegy, hogy milyen könyvet vesz ilyenkor kézbe az ember.

Szerintem teljesen fölösleges erőltetni magunkat, hogy a szokásos olvasmányainkra koncentráljunk, ha momentán egyszerűen nem vagyunk rájuk hangolódva. Ez különösen igaz, ha esetleg valami hosszabb, súlyosabb művel haladunk éppen, vagy csupa olyasmit olvasunk általában, amihez lehet, hogy átmenetileg nincs elég energiánk, és kész. Semmi gond, ilyenkor nyugodtan félre lehet tenni egy időre azt, amit alapból olvasnánk: megvár minket, sőt még jobb is lesz egy kis kitérő után, friss szemmel visszatérni hozzá.

Inkább érdemes valami mással, akár számunkra egészen újjal megpróbálkozni - elvégre fő a változatosság! -, ami az adott körülmények között alkalmasabb arra, hogy segítsen megfeledkeznünk az esős-ködös időről, meg minden egyéb bosszúságról. Olyasmivel, ami kicsit rövidebb, könnyebben emészthető, jobban leköt, és akár egy ültő helyünkben is végigolvasható. Így még akkor is hamar végezhetünk egy-egy ilyen kötettel, ha csak kevés időnk és energiánk jut az olvasásra. Márpedig ez már önmagában is sikerélményt jelenthet, üdítő bónuszként a remek olvasmányélmény mellé!

Tehát, íme, egy könyvturista legelső ajánlata a borús napokra:

Egy jópofa kis képregény

Noelle Stevenson: Nimona (Ciceró kiadó, 2019, ford. Márton Zsófia)
Aranyos, vicces, mégis tartalmas, csupa szív mese a címbéli Nimonáról, egy alakváltó leányzóról, aki elszegődik a főgonosz Lord Ballister Bitangfő önjelölt csatlósának, hogy segítsen neki szembeszállni a birodalmat felügyelő Rendfenntartó és Lovagügyi Intézet hőseivel. Csakhogy a "gaz" Ballister talán nem is annyira gonosz, a "nemes" lovagok - élükön Bitangfő nemezisével (és egykori barátjával), Sir Ambrosius Aranypőccel - pedig talán nem is annyira hősiesek, Nimona viszont annál rejtélyesebbnek, kiszámíthatatlanabbnak és veszélyesebbnek bizonyul...

Egy színes, derűs képregény tökéletes olvasmány a szürke, felhős napokra, és ebben a történetben megvan minden, ami csak kell: varázslat, kaland, barátság, ármány, dráma, fontos mondanivaló, boszorkány, sárkány, őrült tudósok, bonyolult kapcsolatok és... CÁPA! (Mert ugyan mi értelme alakváltónak lenni, ha az ember nem változik időnként cápává, nem igaz?)

Egyéb hasonló képregények:

Ánya kísértete
(Vera Brosgol, Ciceró kiadó, 2020, ford. Márton Zsófia)
Ánya története egy átlagos kamaszlány hétköznapi problémáiról szól - csak épp egy kis kísértetsztorival megspékelve. Ányának bőven elég baja van, és jól jönne neki egy új barátnő, de nem egészen úgy képzelte, hogy az illető egy kiszáradt kút mélyéből előbukkant szellemlány lesz, aki véresen komolyan gondolja az öribariságot... A képregénynek ráadásul külön érdekes színezetet ad Ánya (és Brosgol) orosz háttere, családja, kultúrája.

Egérőrség - 1152. ősz 
(David Petersen, Ciceró kiadó, 2020, ford. Tamás Gábor)
A bátor, rendíthetetlen egérőrség meséje középkori hangulatú, csodás kaland erdei állatokról, akik kialakították és rendületlenül védik a maguk kis világát. Sokféle veszély fenyegeti őket, de nem adják fel, mert néha bizony a legkisebb egérkék lehetnek a legnagyobb hősök. Aranyos, mégis komoly mondanivalójú, csodásan megalkotott, egészen egyedi állatmese.

Ezeket a szép, szellemes és szórakoztató történeteket bátran ajánlom kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt - akár szoktak képregényeket olvasni, akár nem. Mind fantasztikusak és fantáziadúsak, könnyedek és mégis komolyak, egytől egyig igazi felüdülést kínálnak. Ráadásul megunhatatlanok, bármennyit lehet őket lapozgatni-nézegetni, újra és újra elmerülhetünk bennünk, még a legmorcibb napon is garantáltan megmosolyogtatnak.

Bónusz: egy tündéri, rövidke rajzfilm, ami néhány perc alatt elűzheti életünkből az esőfelhőket (habár az is esélyes, hogy szem nem marad szárazon)

Hair Love (2019, írta és rendezte: Matthew A. Cherry)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése