A hét témája 13.
Zsidó vonatkozású könyvek-filmek a múlt héten beköszöntött ünnep kapcsán.
Nem csak a húsvét miatt ünnepi ez a hétvége: még egészen vasárnapig tart a múlt héten beköszöntött pészah ünnepe is, ami a zsidóság egyiptomi rabságból való megszabadulásának állít emléket. Az elkerülés, a kivonulás, a szabadság, a kovásztalan kenyér és a tavasz ünnepe ez, amelyet a szédereste vezet be és egyben koronáz meg.
Már tavaly is különösen aktuálisnak, sokatmondónak érződött ez az ünnep, amikor még megvolt a remény, hogy talán mostanra már magunk mögött hagyhatjuk ezeket az extrém körülményeket, de lám, itt vagyunk egy évvel később, és még mindig tartanak a nehézségek - így hát nekünk is ki kell tartanunk!
Ennek kapcsán két korábbi bejegyzésemet is említhetem, amiket még hanuka alkalmából készítettem, és kifejezetten zsidó vonatkozású alkotókkal-művekkel foglalkoznak:
Zsidó tematikájú könyvek-filmek
Külön kiemelhetek olyan könyveket, amikkel már foglalkoztam részletesebben a blogon, és a témába vágnak:
A gólem és a dzsinn & Ezüstfonás
És ebben a válogatásban is olyan művek találhatóak, amik (mindig) relevánsak, (örökké) aktuálisak:
Egyéb kötetek, amiket egész évben érdemes lehet forgatni:
J. S. Margot: Mazel tov
- Különös barátságom egy ortodox zsidó családdal
(Európa kiadó, 2020, ford. Gera Judit)
Igaz történet egy fiatal nőről, aki 1987-ben egyetemistaként korrepetitori munkát vállal egy négygyermekes ortodox családnál Antwerpen zsidó negyedében, egy számára teljesen ismeretlen világban. Nem is sejtheti, hogy ezzel egy több évtizedes, különös kapcsolat-barátság veszi kezdetét köztük, amelynek során nem csak a gyerekek tanulnak tőle, hanem ő maga is sokat tanul erről a családról, a hitükről, történetükről, szokásaikról és hagyományaikról; és bebizonyosodik, hogy bármilyen különbözőek is, mind bőven tanulhatnak egymástól...
A könyv egy kívülálló szemén keresztül mutatja be egy modern ortodox család életét, így remek olvasmány lehet azoknak, akik számára szintén ismeretlen ez a világ, és szeretnének egy kicsit többet tudni róla.
Bajzáth Mária: A rabbi és az oroszlán
- Zsidó mesék, legendák, történetek
(Kolibri kiadó, 2018, ill. Herbszt László)
Fantasztikus, hiánypótló gyűjtemény kisebbeknek (és persze nagyobbaknak is), ami egy mesepedagógus válogatásának, illetve budapesti zsidó iskolákkal való együttműködésének az eredményeként született. Így gyerekek és felnőttek, iskolások és szüleik - származástól, háttértől és vallástól függetlenül - egyaránt hiteles érdekes, átfogó bepillantást nyerhetnek a zsidó kultúrába. A hol komoly, hol humoros, hol hitről-csodákról, hol hétköznapi bölcsességekről szóló történetek körüljárják az élet nagy kérdéseit, sőt még a legfontosabb zsidó ünnepeket is.
És egy bónusz mesefilm:
Egyiptom hercege
(The Prince of Egypt, 1998)
A DreamWorks rajzfilmje Mózes és az egyiptomi kivonulás történetét mutatja be, gyerekeknek tökéletesen emészthető módon, felnőtteknek is szórakoztatóan, csodás zenével és nagyon szép látvánnyal. Szerintem remek kikapcsolódást kínálhat az egész családnak - aktuális ünnepektől és vallásosságtól teljesen függetlenül.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése