2021. április 25., vasárnap

#HetiTéma: Ikonikus írónők regényalakként

A hét témája 16.

Jane Austen, a Brontë nővérek és Agatha Christie regényekben

Igazi könyvmolyként nagyon szeretem az úgymond "könyves könyvek"-et (mint ahogy az a legutóbbi bejegyzésemből is kiderül!), pláne az olyan műveket, amikben írók-szerzők-alkotók szerepelnek.

Így ezen a héten néhány olyan regényt gyűjtöttem össze, amikben híres írónők, igazi klasszikusok alkotói játsszák a főszerepet. Akadnak itt régebbi olvasmányaim ugyanúgy, mint új szerzemény és friss megjelenés is.

Stephanie Barron: Jane Austen nyomoz
(I.P.C. kiadó, 2012-2016, ford. Fazekas Eszter)

Ez a sorozat nálunk sajnos csak öt kötetet élt meg (az eredeti tizenháromból), de én mindet nagyon élveztem. Roppant szórakoztató, kikapcsoló olvasmányok, amikben az amerikai írónő Jane Austen világát és stílusát Agatha Christie-vel elegyítve amolyan "Miss Marple fiatal kiadásban" féle önjelölt nyomozóként képzeli újra a híres alakot, aki állandóan valami megoldandó rejtélybe botlik...

Nagyon ötletesnek találtam, hogy Barron nem automatikusan valamilyen szerelmes történettel asszociálta Austent, pusztán a munkássága miatt, hanem abból indult ki, hogy íróként milyen éles szemmel figyelte meg környezetét, és ez az adottság mennyire a segítségére lehetett volna akár "nyomozóként" is.

Ugyanilyen alapon az írónő kapcsolatainak terén sem csak a romantikával foglalkozik, hanem komoly szerepet kapnak a családtagjai, barátai, ismerősei - nekem ez külön nagyon tetszett.

Az ügyes alapötletet a sorozat kötetei irtó izgalmasan, érdekesen, elgondolkodtatóan és a lehetőségekhez képest korhűen is valósítják meg, amolyan "mi le(hete)tt volna, ha" stílusban - persze nem tévesztve szem elől, hogy alapvetően mindez amolyan jópofa játék az író és az olvasó között, így kikacsintgatások is bőven vannak Austen életére, műveire.

Gill Hornby: Austen kisasszony
(Gabo kiadó, 2021, ford. Szabó Luca)

Hamarosan megjelenő, nagyon ígéretes regény Jane Austen és nővére, Cassandra kapcsolatáról, ami kulcsfontosságú volt az írónő életében. A történet jóval Jane halála után játszódik, maga a híres, klasszikus írónő az őt évtizedekkel túlélő Cassandra emlékein és a levelezésükön keresztül tárul elénk.

Nagyon érdekes téma, és örülök, hogy egy szerző külön regényt szentelt ennek a testvéri kapcsolatnak - itt is díjazom, hogy Hornby nem egyből automatikusan a romantikára helyezi a legfőbb hangsúlyt Austennal kapcsolatban; illetve tetszik, hogy magát Cassandrát állítja a középpontba, ezúttal ő lehet a történet főhősnője, saját jogán.

Részben levélregény is, mivel fontos szerepet kap benne a két nővér levelezése; külön kíváncsi vagyok, hogy építi ezt be a narratívába a szerző.

Egyébként amolyan "metanarratív" szinten jópofa kapcsolódás lehet, ha már a "családban marad" témánál tartunk, hogy magát Gill Hornbyt is igazi írócsalád veszi körül: az angol írónő ugyanis Nick Hornby testvére és Robert Harris felesége. Hiába, kicsi a (könyves) világ!

Bella Ellis: Az eltűnt hitves (A Brontë nővérek nyomoznak 1.)
(General Press kiadó, 2020, ford. Nagy Nikoletta)

Ha már a nyomozóként újragondolt klasszikus angol írónőknél tartunk...

Ezt a regényt még tavaly szereztem be (nem tudtam ellenállni ennek a szépséges borítónak, mit tagadjam), és remélhetőleg inkább előbb, mint utóbb sort is tudok majd rá keríteni...

Ahogy a címből is kiderül, a regény a Brontë nővéreket, azaz Charlotte, Emily és Anne hármasát képzeli újra rejtélyeket megoldó, amatőr detektívtrióként. És végül is miért is ne? Mindhárman roppant intelligens, rendkívüli, korukat meghaladó nők voltak, így nem nehéz elképzelni, hogy az elfogadott szerepekkel dacolva saját kezükbe vegyék a rejtélyes ügyek megoldását.

Mert tulajdonképpen mi is illene jobban a szeles, komor yorkshire-i láphoz, mint a titokzatos bűnesetek, nem igaz?

Akár olvasta valaki a Brontë nővérek műveit, akár nem, szerintem egy ilyen regény önmagában is tökéletes szórakozást, izgalmas kikapcsolódást nyújthat, ha az ember a múltban játszódó, stílusos krimire vágyik.

Lindsay Jayne Ashford: Rejtély az Orient Expresszen
(Könyvmolyképző kiadó, 2017, ford. Kereki Noémi Valentina)

Erről a regényről már írtam a blogon, régóta lelkes Christie-rajongóként nem bírtam ellenállni neki, és nagyon érdekes, izgalmas, szórakoztató olvasmánynak találtam. Részben szintén rejtélyes, részben romantikus regény, amit maga az írónő élete ihletett. Abban az időszakban játszódik, amikor a krimikirálynő az első házassága véget érése után Irakba utazott egy régészeti ásatásra, és ott megismerkedett a későbbi második férjével, Max Mallowannal.

A regény Christie két másik nővel való barátságát is beleszövi a történetbe, akiknek szintén megvannak a maguk titkai, és mindannyian komoly hatást gyakorolnak egymás sorsára... Igazán ötletes, olvasmányos és elgondolkoztató történet, irodalmi-képzeleti játék, tisztelgés az írónő és kora előtt, fikció és életrajz kettőse.

Marie Benedict: Mrs. Christie rejtélyes eltűnése
(Libri kiadó, 2021, ford. Nagy Gergely)

Nemrég olvastam Benedict egy másik regényét a magyar származású, díva/feltaláló Hedy Lamarr színésznő roppant érdekes életéről, és nagyon tetszett. Így már ki is néztem magamnak a legújabb könyvét, ami hamarosan megjelenik, és szintén Agatha Christie életéről szól, méghozzá kicsit korábbra visszanyúlva, mint Ashford regénye.

A történet az írónő 1926-os rejtélyes eltűnésének esetét dolgozza fel, ami hosszú évtizedek óta izgatja az olvasók-rajongók fantáziáját. A teljes igazságot nyilván soha nem fogjuk megtudni, hiszen az a krimikirálynővel együtt sírba szállt, de nagyon izgis és érdekes lehet, hogy Benedict mit hoz ki ebből a sztoriból.

Mindenképpen be fogom szerezni ezt a kötetet, mert Christie-ből sosem elég!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése