Avagy: egy fantasztikus adaptáció, egy új kedvenc sorozat és némi (nem túl visszafogott) Omar Sy-fangirlködés - mert ezt nevezem én igazi könyves álompasinak!
Egy szuper sorozat, amit még azoknak is lelkesen ajánlok, akik hozzám hasonlóan nem igazán szoktak sorozatokat nézni. Mert bizony vannak dolgok, amikről tényleg kár lemaradni, márpedig a francia mestertolvaj úriember történeteinek legújabb feldolgozása mindenképpen ezek közé tartozik.
A tavaly óta tartó nehéz helyzetben és kényszerű bezártságban még egy hozzám hasonlóan megrögzött könyvmoly is többet néz filmet a szokottnál, s ennek köszönhetően remek élményekkel lettem gazdagabb, amiket szívesen megosztok - pláne, ha az adott mű még a könyvek világától sincs messze, mint pl. egy remek adaptáció. A témám tehát ezúttal (ismét) egy olyan feldolgozás, amiért annyira odavagyok - pedig a forrásaként szolgáló műveket nem is olvastam -, hogy nem hagyhatom szó nélkül, egyszerűen muszáj lelkesednem róla.
Legutóbb A halhatatlan gárda okozott nekem ennyire kellemes meglepetést, és megint egy új kedvencet avattam (lám, ez a Netflix tényleg tud valamit!), hiszen ezúttal is egy olyan adaptációról van szó, ami remekül alapoz az eredetire, mégis hozzátesz sok mindent. Így egy önmagában is remekül megálló, igazán egyedi, egészen újszerű alkotást hoz ki belőle, tökéletesen kihasználva a másfajta médium kínálta lehetőségeket. Egy klasszikusra épít, ami generációk óta sokak nagy-nagy kedvence, hitelesen feldolgozva annak legfontosabb elemeit, mégis egészen mai, modern, aktuális, friss szellemiségű és mondanivalójú. Génial!
Többször említettem már, hogy már hosszú évek óta nem vagyok nagy sorozatnéző (elvégre a nap mégiscsak összvissz 24 órából áll, ráadásul abba az olvasás mellett még olyasminek is bele kell férnie, mint alvás, munka stb.), de azért akadnak kivételek, amik erősítik a szabályt. Ezek számomra eddig leginkább a Star Wars meg a Marvel univerzumában játszódó sorozatok voltak; de ez az év rögtön egy olyan önálló, francia sorozattal indított, ami egyből megvett magának. Persze, mint már említettem, a könyvek világától ez sem áll messze: a francia szerző, Maurice Leblanc által kitalált híres "úri betörő", Arsène Lupin történeteinek legújabb adaptációjáról van szó. A friss feldolgozás nemcsak remekül modernizálja az eredeti műveket, mai közegbe átültetve azok lényegét meg szellemiségét, hanem még be is veszi a történetbe magukat a könyveket, tisztelegve a szerző és a karakter irodalmi-kulturális öröksége előtt. Én egyszerűen imádom az ilyenfajta metanarratívát, sosem bírok neki ellenállni. Arról már nem is beszélve, hogy így tehát a sorozat főhőse, a gazdagoktól és kiváltságosoktól lopkodó Assane Diop egy igazi könyvrajongó, akit már gyerekkora óta Arsène Lupin történetei inspirálnak - naná, hogy egyből levett a lábamról! (Lám, olvasni tényleg fontos - és menő!)
A Netflixen megtekinthető sorozat főszerepében a csodás, páratlan Omar Sy (Életrevalók) remekel, aki egyrészt elképesztően sármos és karizmatikus az Arsène Lupin által ihletett Assane-ként, másrészt pedig igazi kaméleonként bújik egyik maskarából/szerepből/álcából a másikba, mindegyikben lenyűgöző alakítást nyújtva - ráadásul duplán, hiszen sokszor úgy játssza Assane-t, hogy az éppen valaki mást játszik! És bármilyen lenyűgöző is figyelni, ahogy a leleményes, agyafúrt Assane mindig (legalább) két lépéssel mások előtt jár - a nézőket is beleértve -, a sorozat nemcsak mint a gentleman betörőt mutatja be, akiben rendíthetetlenül megvan az igazságérzet, hanem mint néha bizony esendő magánembert, fiút, férfit, barátot, (ex-)férjet, édesapát is, ezzel igazán hihetővé, szimpatikussá téve a karaktert. De az egész szereplőgárda tökéletes, mind maguk az alakok, mind az alakítások: Assane családja és barátai, segítői, cinkostársai ugyanúgy, mint az ellenségei, riválisai, célpontjai, üldözői.
![]() |
Apja fia |
Külön tetszett nekem, hogy a bűnüldözők sem (mind) tehetetlennek, ügyefogyottnak vagy korruptnak vannak beállítva (és még közöttük is akad Arsène Lupin-rajongó!), így tényleg komoly fenyegetést, ellenfelet jelentenek, fokozva a sorozat izgalmait-csavarjait. S miközben bármilyen görbe utakon is jár Assane, megvan a maga erkölcsi érzéke, ahogy egy igazi gentlemanhez illik - ami bizonyos esetekben külön bonyodalmakhoz vezet. Ám a történet szíve-lelke minden izgalom és kitalálhatatlan fordulat mellett mégiscsak az emberi oldala: a giccs és ömlengősség nélkül, mégis szépen, meghatóan és megrendítően ábrázolt érzelmek, a szülő-gyerek kapcsolatok, a barátság, a szerelem és a szeretet, a kitartás és a bátorság, a becsület és a büszkeség. Ugyanígy reálisan megjelenik az emberi esendőség, gyarlóság, gyávaság, önzőség, mohóság, kapzsiság és gonoszság is - mindez azonban rengeteg jópofasággal, könnyedséggel és humorral van ellensúlyozva. Az összhatás pedig egyszerűen ellenállhatatlan. Magnifique!
![]() |
Apa és fia |
A sztori több szinten operál, és mindegyik szempontból fantasztikusan működik: egyszerre követhetjük nyomon részről-részre Assane aktuális akcióját-ügyködését, emellett pedig átívelő történetszál a magánélete, a családja és a múltja, melynek kapcsán egy nagyobb rejtélyt is igyekszik földeríteni. Ráadásul a szórakoztatás és izgalmak közepette a sorozat még ügyesen rávilágít igencsak aktuális társadalmi kérdésekre, problémákra, feszültségekre, egyenlőtlenségekre is - nem didaktikusan prédikálva ezekről a témákról, hanem életszerűen beépítve őket a cselekménybe, a szereplők viselkedésébe, reakciójába. Szenegáli bevándorló hátterével Assane már fiatalon keserű leckéket kap abból, hogyan is tekint rá a többségi társadalom; felnőttként pedig már remekül ki is tudja használni az adott helyzetben mások előítéletességét, szűklátókörűségét, szemellenzősségét, ignoranciáját, felszínességét a saját előnyére. Tudja, milyen megjelenéssel és viselkedéssel nyerhet bebocsátást a legfelsőbb körökbe, vagy épp szükség esetén hogyan válhat "láthatatlanná", mint irodalmi ideálja. A történet pedig azt is világosan bemutatja, hogy bizony nem a vagyon, a származás vagy a társadalmi státusz teszi az úriembert...
![]() |
Történetek apáról fiúra |
Hiteles képet kapunk tehát a mai Franciaországról, miközben bejárhatjuk a szereplőkkel egész Párizst, a Louvre-tól a lakótelepig, a palotáktól a prolinegyedig - úgy, hogy közben ki se kell mozdulnunk otthonról. (Ami manapság külön előny, ugye.) Szóval, a sorozatnak - akárcsak a főszereplőnek - igazán helyén van az esze meg a szíve is, miközben roppant stílusos, egyszerre elegáns és modern, klasszikus és friss. Szerény (rajongói) véleményem szerint a Lupin egyszerűen tökéletes példája az igényes szórakoztatásnak: lebilincselően izgalmas és szuper kikapcsolódás, aminek komoly, átgondolt mondanivalója is van.
A sorozatból egyelőre öt rész elérhető, és ha minden igaz, nem kell sokat várni az első évad másik öt részére sem. (Na, nem mintha ez a tudat nagyon megkönnyítené a várakozást!) A jelenlegi tervek szerint a világszerte (nem meglepő módon) hatalmas sikert aratott Lupin valamikor a nyáron tér majd vissza, és remélhetőleg még több évadon át drukkolhatunk kedvenc francia úriemberünknek. Au revoir, monsieur! Bonne chance!
![]() |
Egy igazi gentleman könyvmoly |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése